غرامت ۹.۳ میلیارد دلاری از گوگل توسط اوراکل

در ادامه‌ی شکایت‌های سریالی پرسروصدای برند‌های مشهور برای گرفتن بخشی از سود یکدیگر،شاهد دعوای اوراکل و گوگل بر سر گرفتن غرامت ۹.۳ میلیارد دلاری با موضوع اندروید خواهیم بود.

در روز ۹ می (۲۰ اردیبهشت)، دور بعدی شکایت اوراکل علیه گوگل با موضوع رعایت نکردن قانون کپی‌رایت در اندروید شروع خواهد شد و این بار اوراکل تلاش خواهد کرد که هیئت‌منصفه را برای گرفتن ۹.۳ میلیارد دلار غرامت قانع کند. این خبر که مدتی است به‌صورت شایعه در فضای مجازی به دیده می شود؛ در نهایت با علنی شدن اسناد دادگاه مورد تائید قرار گرفت و وقوع آن الزامی شد.

از وقتی‌که گوگل بخش‌های مشخصی از زبان برنامه‌نویسی جاوا متعلق به اوراکل را در اندروید مورداستفاده قرار داد، این دو غول فناوری چندین بار مقابل هم قرار گرفته‌اند. اوراکل در سال ۲۰۰۹ از شرکت سان مایکروسیستمز (Sun Microsystems)، پروژه‌ی جاوای آن را خریداری نموده و در حال حاضر صاحب این پروژه نیز به محسوب می‌ شود.

در جدیدترین پرونده‌ی مربوط به این داستان، دادگاه باید تصمیم بگیرد که آیا گوگل می‌تواند به‌صورت رایگان از این زبان برنامه‌نویسی محبوب و پرکاربرد استفاده نماید یا برای این کار باید به اوراکل غرامت بپردازد که در این صورت مبلغ قابل پرداخت موردبررسی قرار خواهد گرفت. گوگل ادعا می‌کند که فقط در چهارچوب شرایط قانون «استفاده‌ی منصفانه» از جاوا استفاده کرده است و نباید هیچ خسارتی به اوراکل پرداخت کند. این بند تحت شرایط خاص به افراد اجازه می‌دهد محصولات تحت پوشش قانون کپی‌رایت را به شکل محدود استفاده کنند.

حتما بخوانید  علت و رفع مشکل داغ شدن گوشی

اوراکل تصمیم دارد حقانیت خود را  برای دریافت غرامت با تکیه بر دو بحث محوری به اثبات برساند. بحث اول افشای اطلاعاتی در مورد سود واقعی گوگل از اندروید است. به ادعای اوراکل این سیستم‌عامل درآمدی چندین میلیارد دلاری برای گوگل به همراه دارد ولی این مبلغ در اسناد مالی رسمی گوگل به‌عنوان درآمد حاصل از اندروید ثبت نمی‌شود.

ORACLE

قسمت دوم شکایت اوراکل مربوط به یکی از پروژه‌های قبلی این شرکت برای توسعه‌ی سیستم‌عامل موبایل مبتنی بر جاوا است. به ادعای اوراکل، اندروید عامل اصلی شکست این پروژه و مانع تبدیل آن به یک کسب‌وکار چند میلیارد دلاری دلاری محسوب می‌شود.

جالب این است که اوراکل کل شرکت سان مایکروسیستمز را به مبلغ ۷.۴ میلیارد دلار خریداری نموده. سان مایکروسیستمز در زمان خود یک شرکت معتبر و خوش‌ برند سازنده‌ی کامپیوترهای شخصی، سرور، چیپ‌ست‌های مورداستفاده در این تجهیزات و البته جاوا بود. یا توجه به دارایی‌های نقدی این شرکت در هنگام واگذاری، درواقع اوراکل فقط ۵.۴ میلیارد دلار برای خریدن آن پرداخت نموده است. علاوه بر این فروش محصولات سان مایکروسیستمز در آخرین فصل سال ۲۰۰۸، مبلغ ۹.۰۱ میلیارد دلار درآمد برای اوراکل داشته است.

طرح این شکایت، به معنای پیروزی قطعی اوراکل در اثبات ادعای خود نمی باشد. این شرکت برای اولین بار در سال ۲۰۱۱ برای دریافت ۶ میلیارد دلار جبران ضرر با موضوع اندروید، گوگل را به دادگاه برد ولی سرانجام قاضی پرونده مبلغ درخواستی را بیش‌ازحد تشخیص داد و شکایت اوراکل به سرانجام نرسید. در آخرین دعوای حقوقی این دو برند، گوگل نیز شانس پیروز شدن دارد و ممکن است بازهم اوراکل به غرامت موردنظر خود نرسد.

حتما بخوانید  بهترین آنتی ویروس‌ های سال 2017 کدام است؟
منبع BUSINESSINSIDER