مشاوره خرید محصولات: 09367898408|fooji.ir@gmail.com
/, مسافرت/قدیمی ترین دانشگاه های جهان میراث دانش بشر

قدیمی ترین دانشگاه های جهان میراث دانش بشر

قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان همچون دانشگاه آکسفورد و کمبریج و نیز دانشگاه الازهر مصر با قدمتی نزدیک به هزار سال، هنوز هم در سطح بالای آموزش قرار دارند. این دانشگاه ها، به عنوان موزه های میراث دانش بشر نوعی جاذبه گردشگری به شمار می‌روند.

سابقه تاسیس دانشگاه در دنیا به حدود هزار سال پیش باز می‌گردد، دانشگاه‌های اروپایی و دانشگاه الازهر مصر که سال‌های قرون وسطی را پشت سر گذرانده و از راه رنسان به دنیای امروز رسیده‌اند، موزه‌های ارزشمند میراث دانش بشر به شمار می‌روند. دانشگاه‌هایی که از زمان‌ دیرین برجای‌مانده‌اند نه‌تنها به پاس گذشته درخشان که از برای انطباق با دنیای امروز و قابلیت رقابت با دانشگاه‌های مدرن فعلی در سطح بین‌المللی نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. شماری از این دانشگاه‌های قدیمی از نظر کیفیت آموزش نیز در میان معتبرترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند. نه تنها تحصیل، که بازدید از این دانشگاه‌ها هم با توجه به قدمت و عظمت آن‌ها برای گردشگران لذت‌بخش خواهد بود. برای آشنایی با ده دانشگاه قدیمی دنیا با کجارو همره باشید.

1- دانشگاه بولونیا (University of Bologna)

قدیمی ترین دانشگاه های جهان دهگانه میراث دانش بشر

کشور: ایتالیا
بنیان‌گذاری: سال 1088 میلادی
دانشگاه بولونیا University of Bologna (با رتبه 182 جهانی) در سال 1088 پایه‌گذاری شده و تا به امروز هیچ‌گاه تکاپوی خود را متوقف نکرده است و به عنوان قدیمی‌ترین دانشگاه در جهان شناخته می‌شود. دانشگاه بولونیا تا دوره‌ای از دوره معاصر تنها دوره‌های دکترا ارائه می‌داد ولی امروزه دوره‌های متنوع در همگی مقاطع در این دانشگاه تدریس می‌شود.

دانشگاه بولونیا واقع در شهر بولونیا، ایتالیا در حال حاضر دارای 85000 دانشجو است که از این شمار 30000 دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و بالاتر مشغول به تحصیل هستند.

2- دانشگاه آکسفورد (University of Oxford)

دانشگاه آکسفورد (University of Oxford)

خاستگاه: انگلستان
بنیان‌گذاری: سال‌های 1167 تا 1096 میلادی
دانشگاه آکسفورد (با رتبه 5 جهانی) با فهرست طویل 26 نخست‌وزیر انگلستان، 20 اسقف اعظم کانتربوری، 12 قدیس، 47 برنده جایزه نوبل و همچنین استفان هاوکینگ به اندازه قدمت خود مورد احترام نیز است. دانشگاه آکسفورد که به طور قطع یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های جهان است در حال حاضر دارای 22000 دانشجو است.

3- دانشگاه سالامانکا (University of Salamanca)

دانشگاه سالامانکا (University of Salamanca)

خاستگاه: اسپانیا
بنیان‌گذاری: سال 1134 میلادی
یکی دیگر از دانشگاه‌های قدیمی جهان دانشگاه سالامانکا (با رتبه جهانی 490) است که در سال 1134 بنیان‌گذاری شده و در سال 1218 نشان پادشاهی را دریافت کرده است. دانشگاه سالامانکا به عنوان قدیمی‌ترین موسسه در اسپانیا در غرب شهر مادرید قرار دارد و در حال حاضر دارای 30000 دانشجو در 9 پردیس خود است.

4- دانشگاه پاریس (University of Paris)

دانشگاه پاریس (University of Paris)

خاستگاه: فرانسه
بنیان‌گذاری: در دوره 1250 تا 1160 میلادی
دانشگاه پاریس میانه سال‌های 1160 و 1250 در پایتخت فرانسه بنیان‌گذاری شده و به عنوان یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های اروپا شناخته می‌شود. فعالیت این دانشگاه در طی انقلاب کبیر فرانسه از سال 1793 تا 1896 متوقف شد و پس از آن تا به امروز که به 13 دانشگاه مستقل تقسیم شده است به عنوان یک دانشگاه معتبر در سطح بین‌المللی مطرح است.

5- دانشگاه کمبریج (University of Cambridge)

دانشگاه کمبریج (University of Cambridge)

خاستگاه: انگلستان
بنیان‌گذاری: سال 1209 میلادی
دانشگاه کمبریج در سال 1209 توسط شماری از اساتید و دانشمندانی که به دلایل اختلافات سیاسی دانشگاه آکسفورد را رها کرده بودند بنیان‌گذاری شد و امروز با رتبه 2 جهانی از دانشگاه آکسفورد پیشی گرفته است. در حال حاضر 18000 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند که از این شمار 6000 تن دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد و بالاتر هستند.

6- دانشگاه پادووا (University of Padua)

دانشگاه پادووا (University of Padua)

خاستگاه: ایتالیا
بنیان‌گذاری: سال 1222 میلادی
دانشگاه پادووا (با رتبه 262 جهانی) که در سال 1222 در ایتالیا بنیان‌گذاری شده جزو معدود دانشگاه‌های به جا مانده از قرون وسطی در ایتالیا است که هنوز در حال فعالیت است. دانشگاه پادووا به پاس تحقیقات اولیه در زمینه کیهان‌نوردی، حقوق، پزشکی و فلسفه شناخته شده است. در حال حاضر 40000 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

7- دانشگاه ناپل فدریکو دوم (University of Naples Federico II)

دانشگاه ناپل فدریکو دوم (University of Naples Federico II)

خاستگاه: ایتالیا
بنیان‌گذاری: سال 1224 میلادی
دانشگاه ناپل فدریکو دوم توسط فدریک دوم امپراتور روم باستان در سال 1224 در شهر ناپل بنیان‌گذاری شده است. این دانشگاه با رتبه 345 جهانی در حال حاضر شمار زیادی از رشته‌های تحصیلی را به جامعه دانشجویی 100000 نفری خود ارائه می‌دهد.

8- دانشگاه سیه نا (University of Siena)

دانشگاه سیه نا (University of Siena)

خاستگاه: ایتالیا
بنیان‌گذاری: سال 1240 میلادی
دانشگاه سیه نا واقع در شهر کوچک سیه نا در منطقه تاسکانی یکی دیگر از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان محسوب می‌شود. این دانشگاه با رتبه 471 – 480 جهانی با 20000 دانشجو در حال تحصیل در پردیس‌های خود کمابیش نصف جمعیت شهر را شامل می‌شود.

9- دانشگاه کویمبرا (University of Coimbra)

دانشگاه کویمبرا (University of Coimbra)

خاستگاه: پرتغال
بنیان‌گذاری: سال 1290 میلادی
دانشگاه کویمبرا (با رتبه 351 جهانی) در سال 1290 در پایتخت پرتغال بنیان‌گذاری شد و در طی زمان به درخواست پادشاهان مختلف به شهرهای دیگر منتقل شد و سرانجام امروزه در شهر کویمبرا سومین شهر بزرگ پرتغال قرار دارد. این دانشگاه که دوران اصلاحات زیادی را پشت سر گذاشته برای سال‌های زیادی در سده هجدهم تنها دانشگاه پویا پرتغال محسوب می‌شد و امروزه پذیرای 25000 دانشجو است.

10-دانشگاه الازهر (Al-Azhar University)

دانشگاه الازهر (Al-Azhar University)

خاستگاه: مصر
بنیان‌گذاری: سال 970 میلادی
دانشگاه الازهر که در سال 970 بنیان‌گذاری شده تا سال 1961 به عنوان یک دانشگاه به رسمیت شناخته نمی‌شد. این دانشگاه در واقع به عنوان یک مدرسه برای آموزش دانش‌آموزان از دبستان تا دبیرستان و همچنین مرکز آموزش‌های اسلامی شناخته می‌شد ولی امروزه با به‌کارگیری استانداردهای مدرن در رتبه جهانی 701+ قرارگرفته است. در حال حاضر 20000 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

جالب است بدانید…

قدیمی‌ترین دانشگاه در آسیا که دانشگاه سانتو توماس فیلیپین است در سال 1611 میلادی بنیان گذارده شد. قدیمی‌ترین دانشگاه در امریکا در سال 1636 میلادی تاسیس شد که دانشگاه هاروارد، ماساچوست این قدمت کهن را به شانه می‌کشد، و قدیمی‌ترین دانشگاه در استرالیا در سال 1850 میلادی تاسیس شد دانشگاه سیدنی در نیو ساوت ولز.

منبع: کجارو به نقل از topuniversities

گردشگری و مسافرت

ثبت ديدگاه