////موشک خا-59ام +kh-59M +موشک هدایت شونده

موشک خا-59ام +kh-59M +موشک هدایت شونده

Kh-59MK-Kazoo-خا59

خا-59 با موتور توربوجت آویزان از بدنه، یکی از پیکربندی های منحصربه فرد در دنیای موشک است. سابقه طراحی موشک خا-59 (بدون پسوند ام) به اواخر دهه ای 70 باز می گردد. خا-59 بر خلاف گونه امروزی از یک موتور سوخت جامد داخل بدنه استفاده می کند. این موشک با بردی معادل 40 کیلومتر اولین بار در سال 1984 زیر سوخو-24 بسته شد. خا-59 برای اولین بار در اوایل دهه 90 میلادی مشاهده شد.

فضای داخلی انتهای بدنه موشک خا-59 تبدیل به مخزن سوخت جت شده. موتور سوخت جامد اوکراینی کنار گذاشته شده و یک موتور توربوجت به جای آن در زیر بدنه نصب شده بود. خا-59 ام که در غرب با کد ای اس-18 یا کازو شناخته می شود. یک موشک کروز هوازی هواپایه با برد بیشینه 115 کیلومتر است. این موشک در 10 سال گذشته بارها در ویترین نمایشگاه های تسلیحاتی روسیه قرار گرفته است.

که نشان می دهد تمایل برای پیدا کردن مشتری خارجی برای آن بالاست. خا-59ام بیشتر در نقش کروز ضد کشتی کاربرد دارد. این موشک هم مانند دیگر موشک های هم رده، پس از پرتاب خود را به ارتفاع پایین رسانده و ادامه مسیر می دهد. خا-59ام قادر است در محیط دریا در کمینه ارتفاع 7 متر و در خشکی در کمینه ارتفاع 100 متر پرواز کند.

سرعت سیر خا-59ام ، بین 0.72 تا0.88 ماخ گزارش شده است. این موشک علاوه بر سامانه هدایت اینرسی (که بدون استثنا همه وسایل پرنده هدایت پذیر به آن مجهز هستند) از هدایت تلوزیونی استفاده می کند.

موشک در میانه مسیر خود تصحیحاتی را از طریق خط فرمان هواپیمای شکلیک کننده دریافت می کند. در مرحله حمله به هدف، صحنه های منطقه هدف را برای هواپیما ارسال می کند و خلبان دوم از طریق ارتباط داده، خا-59ام را به سمت حمله نهایی هدایت می کند.

ارتباط داده بین موشک و هواپیما از طریق یک پاد الکترونیکی موسوم به ای پی کی-9 نصب شده در زیر هواپیما تامین می شود.

گردآورنده: fooji.ir

ثبت ديدگاه